HISTORIE

Počátky pivovaru jsou pravděpodobně spojené s dobou vybudování zdejších rybníků na „Podhájí“, o kterých je nejstarší písemná zmínka již z roku 1493. O deset let později se již objevuje zmínka o pivovaru v Mladoticích (dnešní součást Slavičína).

Pivovar je uváděn v historických pramenech vždy jako součást slavičínského panství. První dochovaná písemná zmínka o pivovaru pochází z kupní smlouvy z roku 1590, kdy slavičínskou tvrz (na místě později zde vybudovaného zámku) zakoupila od olomouckého biskupství šlechtična Kateřina z Vincentu.

Po následujících několik staletí pivovar vyráběl pivo většinou z místních surovin (sladu i chmele), které se v okolí pěstovaly. Výroba piva ve slavičínském pivovaru byla ukončena na začátku dvacátého století, kdy byl prodán konkurenčnímu výrobci a ten jej uzavřel.

 

Současnost

Na dlouholetou historii pivovarnictví ve Slavičíně navázal minipivovar Hrádek. V roce 2012 byly zakoupeny výrobní prostory a technologie. Na začátku následujícího roku proběhly stavební úpravy, zapojení technologií a v polovině roku 2013 byla zahájena výroba a prodej piva. Pivovar Hrádek Slavičín získal za svého krátkého působení již několik ocenění v prestižních degustačních soutěžích.

 

Výroba piva

Pivovar Hrádek vyrábí piva klasickou českou technologií. Pro výrobu piva jsou používány jen nejkvalitnější suroviny – moravský slad a žatecký chmel. Pivo se vaří ve dvounádobové varně dvourmutovým způsobem. Po spodním kvašení v otevřených kádích a kvasných tancích dozrává mladé pivo v ležáckém sklepě. Na závěr jsou některá piva dvojitě filtrována k docílení dokonale čistého a průzračného piva. Všechna piva jsou nepasterována.

 

Pivo HUGON

Na počest Adalberta Hugo Rennera, který se významně zapsal do historie Slavičína, bylo ve slavičínském minipivovaru uvařeno pivo světlý ležák HUGON.

Rytíř Adalbert Hugo Renner byl jedním z majitelů zámku a velkostatku od roku 1910. Byl to vysloužilý  důstojník a vášnivý motorista, který se za krátký čas svého působení ve Slavičíně zasloužil o mnoho změn a budování. Dal postavit domek u zámeckého parku (dnešní  muzeum), novou myslivnu a hájenku, přestavěl dům pro správce velkostatku a vybudoval nová hospodářská stavení (vepřín a ovčín). Stal se také nositelem moderního pokroku tím, že dal postavit parostrojní mlýn a pilu. Vrcholem technického rozvoje tehdejšího Slavičína bylo vybudování malé zámecké elektrárny s benzínovým agregátem pro výrobu elektrického proudu. Zámek se tak stal první osvětlenou budovou ve Slavičíně. Působení Adalberta Hugo Rennera na zámku připomíná rytířský erb s písmeny „AR“ na  kovové zámecké bráně.

Pivo HUGON 12° je klasickým českým ležákem s výraznou charakteristickou plností, středním až vyšším řízem, vyšší typicky chmelovou hořkostí, která se projevuje i v aroma.

  • EPM (extrakt původní mladiny) 12 %
  • Obsah alkoholu 4,9 %
  • IBU (international bitterness units ) 28-30