SAUNY

Rozmanité typy saun zajistí, že si na to pravé saunové přijde opravdu každý. Jaké druhy saunování si na Zámku Wichterle užijete?

INFRASAUNA

Žádná pára, žádné vysoké teploty, žádná velká zátěž pro tělo. Jen maximální uvolnění. Infračervené paprsky pronikají rovnou do tkání a zklidňují tak vaše tělo.

Infrasauna je novým systémem v termoterapii nahrazující klasické saunování a slouží k prohřátí těla infračerveným zářením až do hloubky 4 cm. Jedná se o působení teplého a suchého vzduchu o teplotě cca. 45° C v uzavřeném prostoru sauny. Jako významný termoregulační mechanizmus se uplatní výdej tepla pocením, zlepší se prokrvení kůže, dochází k prohřátí a uvolnění svalů a pojiva. Doporučená doba pobytu je 20 – 30 minut pro dospělého, ale řídí se vždy subjektivním pocitem klienta. Je využívána k navození celkového uvolnění, k odpočinku, k relaxaci po svalové námaze, u svalového revmatismu, bolestí kloubů a páteře nebo jako předehřátí a uvolnění svalů před klasickou masáží. Půl hodiny před a po aplikaci této procedury se doporučuje vypít skleničku čisté minerální vody.

Doporučení: infrasauna spaluje kalorie a ovlivňuje nadváhu, podporuje krevní oběh a posiluje kardiovaskulární systém, odstraňuje bolesti, ulevuje svalům a ztuhlosti kloubů, odstraňuje toxiny a minerální odpad, zotavuje pokožku, zlepšuje imunitní systém, omezuje stres a únavu.

Kontraindikace:
Procedura není vhodná při akutním onemocnění, dále u kardiaků, onkologických pacientů, pacientů s epilepsií a u
projevů krvácení.

Ceník

30 min. / osoba                                   150 Kč

Děti do 5 let zdarma. Děti do 12 let 50% z ceny.

FINSKÁ SAUNA

Saunová klasika, ve které teploty dosahují až 90 °C. Nejoblíbenější a nejnavštěvovanější typ sauny.

Využívá se působení suchého, horkého vzduchu o teplotě 85°- 95 °C. Doba pobytu v sauně je 10 – 15 minut. Jakmile máte pocit horka, opusťte prohřívárnu a ochlaďte se studenou sprchou v ochlazovně.
Po krátkém odpočinku 5 -10 minut můžete celou proceduru opakovat – ideálně 3x (max. 5x). Pobyt v sauně vždy ukončete studenou sprchou a pokožku důkladně vytřete. Při ukončení saunování doporučujeme odpočinek 20-30 minut na lehátkách.

Doporučení:

Pravidelné saunování přispívá ke zvýšení nespecifické obranyschopnosti, k otužování, k celkové regeneraci a relaxaci.
Je vhodná jako prevence chorob z nachlazení, onemocnění dýchacích cest, lehká revmatická onemocnění, funkční poruchy prokrvení, migrény, klimakterických potíží.

Kontraindikace:
Je nevhodné u všech akutních onemocnění a úrazů, u epilepsie, u nemocí srdce a cév, nádorových onemocnění a krvácivých stavů.
Důležitý je správný pitný režim!

Desatero sauny – obecné zásady použití veřejné sauny

  1. V prostorách sauny – včetně ochlazovány a prostoru s lehátky – nekuřte, nejezte a pijte jen nealkoholické nápoje z plastových lahví, které jsou k dispozici u recepce wellness provozu!
  2. V šatně si odložte vše – vezměte s sebou pouze mycí potřeby (ne však ve skle), ideálně dva větší ručníky nebo osušky.
  3. Před prvním vstupem do sauny se umyjte mýdlem a řádně se osprchujte. Vlasy si umyjte až před posledním vstupem do sauny.
  4. Před každým vstupem do sauny setřete vodu z povrchu těla. Do sauny nevstupujte v obuvi!
  5. Do potní místnosti vezměte jen ručník, na který si sednete nebo lehnete. V sauně dýchejte jen ústy! Suchý vzduch při dýchání nosem vysušuje sliznici a způsobuje bolesti hlavy.
  6. Při pocení masírujte povrch těla např. vlastním kartáčem.
  7. Po dokonalém prohřátí- 10 až 15 minutách – vyjděte ze sauny, opláchněte se pod sprchou a ochlaďte se v prostoru ochlazovány kde jsou k dispozici sprcha „RAIN“ a přívalová sprcha se studenou vodou. Ochlaďte pokud možno celé tělo i s hlavou, nebo alespoň zátylek. Při pocitu chladu se vraťte z ochlazovny do sauny. Je vhodné mít na nohou plážovou obuv, abyste neprochladli od nohou.
  8. Proceduru teplo-chlad opakujte dle pocitu – nejlépe třikrát – maximálně 5x.
  9. Po posledním ochlazení se opláchněte vlažnou vodou, nepoužívejte již mýdlo.
  10. V odpočívárně (na lehátcích) zůstaňte alespoň půl hodiny, nejlépe zabaleni v osušce bez oděvu. Po skončení saunování si dopřejte lehké jídlo v naší restauraci, džus, tekutiny případně i něco slaného-naprosto nevhodné je pití tvrdého alkoholu. Rušíte tím vliv lázně na svůj organismus.

Ceník

30min / osoba             100 Kč
60min/ osoba              200 Kč

Privátní  60 min/max 6 osob   1000 Kč
(prosíme o nahlášení 1hod.předem)

Děti do 5 let zdarma. Děti do 12 let 50% z ceny.

 

PARNÍ SAUNA

Pokud vám vysoké teploty finské sauny nedělají dobře, přijďte se uvolnit do páry. Teploměr se v ní zastavuje na hodnotě mezi 40 a 50 °C. Zato vlhkoměr zde stoupá často až k hranici 100 %.

Jak správně používat parní lázeň:
1. Proveďte řádnou očistu těla vodou a mýdlem a před vstupem do potní místnosti použijte WC.

2. V sauně zůstaňte tak dlouho, dokud nejste řádně prohřátí ( není zdravé dobu v sauně přetáhnout tak, že se dostaví pocity mdlob a točení hlavy ). Délka pobytu v parní sauně je vždy individuální – obvykle však 10 – 20 min. Prohřívání těla sanujících se dociluje v prohřívárně, která je vyhřátá na průměrnou teplotu 35 – 45°C při vysoké vlhkosti vzduchu dosažené parní mlhou. Tělo je vystaveno v ohřívárně nejen účinkům horka, ale i vlhka ze všech stran a účinku ohřátých lavic, na nichž návštěvníci sedí.

3. Po odchodu z parní lázně je doporučeno se osprchovat – není nezbytně nutné se prudce ochlazovat – použijte vlažnou vodu. Intenzitu ochlazení volí každý saunující se podle svých pocitů a zkušeností, kromě sprchy lze použít ochlazování na chladném vzduchu. Fáze prohřívání a ochlazování se obvykle opakují 2-3x tak, aby bylo docíleno příjemných pocitů. Doba a intenzita prohřívání se ponechává na návštěvních sauny.

4. Po ukončení saunování, případně po masáži doporučujeme odpočinek 20-30 minut na lehátkách v odpočívárně.

5. Dodržováním všech našich rad a pokynů si sami vytvoříte nejvhodnější prostředí ke zdravému saunování.

Po ukončení procedur dle bodu 1 – 5 je účelné malé občerstvení, které má v organismu doplnit zejména vypocenou vodu a minerální soli. K tomu se nejlépe hodí neslazené minerálky, ovocné šťávy nebo jiné nealkoholické nápoje, které jsou k dispozici v recepci wellness centra.

Doporučení:
Prohřívání v páře má jako lázeňská procedura výrazný preventivní účinek. Pravidelné návštěvy páry zvyšují otužilost organismu a jeho odolnost proti běžným infekcím horních cest dýchacích, povzbuzuje a vylepšuje nervové i hormonální funkce organismu a umožňují organismu zbavovat se ve zvýšené míře škodlivých zplodin látkové přeměny.
Z hlediska léčebného se sauna chápe jako pudový prostředek léčby. Osvědčuje se hlavně při chronických rýmách a zánětech nosohltanu a hlasivek, dále u revmatických chorob a různých pohybových potíží. Je vhodná při léčbě poúrazových následků, osvědčuje se při nespavosti, při nedostatečném prokrvení končetin, zlepšuje stavy po nadměrném účinku vibrací, ovlivňuje příznivě i některé obtíže při přechodu u žen. Před použitím sauny jako léčebné procedury je však třeba se vždy předem poradit s ošetřujícím lékařem.

Kontraindikace 
Do páry nemají přístup osoby s akutním onemocněním, zejména při zánětech dýchacích cest, se zvýšenou teplotou, s kašlem, s rýmou, průjmem, s bolestmi hlavy, dále osoby s chorobami budícími odpor, zejména s kožními vyrážkami, otevřenými hnisajícími nebo krvácejícími ranami. Vstup není dále dovolen osobám trpícím přenosnými chorobami, bacilonosičům nebo osobám v jejichž blízkém okolí se vyskytly přenosné choroby.
Pára se nedoporučuje osobám trpícím ischemickou chorobou srdeční, se stavy těsně po infarktu myokardu a cévními chorobami.

Ceník

30 min. /osoba                                               100 Kč
60 min. / osoba                                              200 Kč
Privátní  60 min/max 6 osob                    1000 Kč

(prosíme o nahlášení 1 hod. předem)

Děti do 5 let zdarma. Děti do 12 let 50% z ceny.

 

AROMA SAUNA (BYLINNÁ SAUNA)

Spojením tradiční finské sauny a aromaterapie vznikala nová, moderní aroma sauna. Je to v podstatě tradiční, rozdílem mezi aroma saunou a finskou saunou je však pumpa, která podle potřeby dávkuje aromatické esence na rozžhavené lávové kameny. Výpary poté prostupují celou saunou a příznivě působí na dýchací soustavu i psychiku člověka. Intenzitu vůně a časové intervaly lze jednoduše regulovat. Léčebnými účinky se aroma sauna vyrovná tradiční finské sauně. Díky použití aromatických esencí je navíc možné posílit relaxační efekt sauny. Lze se také zaměřit na léčbu některých onemocnění dýchacích cest. Teplota v aroma sauně se pohybuje okolo 80 °C. Vlhkost vzduchu se pohybuje kolem 25 %. Aroma saunu lze vybudovat jak v interiéru, tak v exteriéru.

Bylinné saunové směsi

Nechte svou saunu provonět a dopřejte si nádhernou vůni levandule, tymiánu, šalvěje nebo heřmánku. Tyto aromatické vůně jsou pro uvolnění a relaxaci nezbytnou podmínkou a navodí báječnou atmosféru po celou dobu pobytu v sauně. Ideálním doplňkem pro použití bylinných směsí je námi nabízená nerezová miska, kterou lze pohodlně zavěsit nad saunová kamna.

Ceník

30 min. / osoba                                   250 Kč

Bylinná sauna je balzám pro duši a nervy, z bylinné sauny budete odcházet odpočatí, s uvolněnými dýchacími cestami a vaše pokožka bude napnutá a pevná. Bio bylinky, které používáme pocházejí z rodinné firmy Fryzelka z Vlachovic, z Podhoří Bílých Karpat, které je známé svými bohatými květnatými loukami. Fryzelkovi si bylinky sami pěstují, vyrábějí a následně i prodávají.