U nás se nenudíte

tipy na výletyCHŮZÍ I NA KOLE

TOP MÍSTA, KTERÁ MUSÍTE VIDĚT
Turistická nabídka v destinaci Zlínsko a Luhačovicko

ke stažení ZDE

v místě

Zámecký park

Zámecký park ve Slavičíně můžete využít třeba na hezkou procházku s dětmi. Nachází se zde velký přírodní amfiteátr, volejbalová hřiště, kuželna, dřevěný altánek s tanečním kolem a také dětský koutek (hřiště). Na podzim můžete vyrazit třeba na kaštany do kaštanové aleje! Zámecký park je také místem konání různých kulturních a sportovních akcí.

Městské koupaliště se nachází v zalesněném prostředí v blízkosti zámeckého parku, sportovního stadionu a rybníků, přístup od zámeckého parku nebo z ulice Školní. V provozu je zpravidla od června do září.

Rybník Slavík – sportovní rybaření

372 m (chůze 7 min.)

Slavičínské muzeum

Slavičínské muzeum připomíná leteckou bitvu z roku 1944

29 srpna 1944 se poblíž Slavičína odehrála letecká bitva, kterou připomíná zdejší muzeum. Americká letadla měla zničit rafinerii ropy v Přívoze a seřazovací nádraží v Ostravě, ale Němcům se podařilo všechny letouny sestřelit. Hrob osmadvaceti amerických letců na slavičínském hřbitově se tak stal největším hromadným pohřebištěm amerických letců na území České republiky. V září 1946 byla těla letců převezena na centrální americký vojenský hřbitov Lorraine ve Francii a další hřbitovy v USA.

Město Slavičín je bohaté na své kulturní a historické památky. V muzeu je stálá expozice zabývající se leteckou bitvou, která se 29. srpna roku 1944 odehrála ve vzdušném prostoru Slavičína a jeho blízkého okolí. Další významnou expozicí muzea jsou archeologické nálezy ze Slavičínska a okolí.

449 m (chůze 10 min.)

Kostel Sv. Vojtěch

Ve Slavičíně se nachází kostel svatého Vojtěcha a svaté Cecílie. Kolem kostela se rozprostírá hřbitov, na kterém je také hrob osmadvaceti amerických letců, kteří zemřeli při bitvě nad Bílými Karpaty a byli zde uloženi 31. srpna 1944. Kostel náleží Římskokatolické farnosti Slavičín. Pod kostelem je charita svatého Vojtěcha.

Kostel svatého Vojtěcha je nejstarší budovou ve Slavičíně, pocházející pravděpodobně z přelomu 11. a 12. století.

1 km (chůze 20 min.)

Pivečkův lesopark

Pivečkův lesopark byl založený v roce 1936 rodinou Pivečkových jako odpočinková zóna pro obyvatele Slavičína a především pro zaměstnance jejich obuvnického podniku. Jeho kouzlo tvoří především dřevěné plastiky, díla mladých sochařů, studentů pražské umělecko-průmyslové vysoké školy. Mezi dřevěné plastiky patří přesýpací hodiny a smečka sedmi vlků z dubového dřeva (autor Stanislava Konvalinková), obří slimák, hlemýžď, píďalka nebo tuleň jsou dalšími místy k posezení, hrám i k přátelskému svěřování (autor Veronika Zapletalová), pohádkový most nad jezírkem a dřevěný kolotoč (autor Marek Borsányi), vodník a žába (autoři Jaroslav Jeřábek ml. a Oldřich Karban), kondor a skupina stromů (Klaus Dobrunz), kamenný Kentaur a dětské hřiště (sochař Marius Kotrba) a seskupení trochu záhadných hub (vytvořil Oldřich Karban)

Dále zde najdete lesní bludiště (autor Lenka Klodová), lavičky (Marek Rejent, Lenka Klodová), šplhadlo a dva monumentální dřevěné poutače, které lákají návštěvníky k návštěvě Pivečkova lesoparku (Bára Losíková).

499 m (chůze 8 min.)

RD KLUB

Fitness centrum, squash

1,6 km (chůze 27 min.)

Tenisové kurty Oáza

Luhačovská ulice, Slavičín

Cyklostezky

Státní a mezinárodní trasy

Trasa č. 46: Jihovýchodní příhraniční trasa – Český Těšín, Vsetín, Slavičín, Břeclav.

Trasa č. 49: Napojovací trasa na trasu č. 46 – Pitín, Rokytnice, Štítná-Popov, Brumov-Bylnice, Nedašova Lhota, hranice.

 

 

 

 

 

 

 

Cyklostezky

Státní a mezinárodní trasy

Místní trasy Zlínského kraje – barva modrá

Trasa č. 5054: Slavičín, náměstí Mezi Šenky, Rudimov, Luhačovice, Provodov, Zlín

Trasa č. 5058: Slavičín – Hrádek, křižovatka u Hostince U Zemánků, Divnice, Vlachovice, Vlachova Lhota,Val. Klobouky

 

 

 

 

Cyklostezky

Státní a mezinárodní trasy

Městské okruhy – žlutá barva

Jižní okruh: Horní náměstí, pravý břeh Říky až do Hrádku, silnice směr Bojkovice, za Hrádkem odbočka na letiště nad čtvrtí Šabatec, Horní náměstí.

Severní okruh: Od radnice, ulicí Školní kolem stadionu, lávka přes Lipovský potok, vyšlapaným chodníkem k horní části hřbitova, polní cestou ke konci spodní části zahrádkářské kolonie, vyšlapaným chodníkem k hrázi rybníka Slavík 2, přes hráz podél rybníka Slavík 1 k hokejbalovému hřišti, ulicemi U Rybníka, Školní, Nad Ovčírnou ve čtvrti Vlára, ulicí Pod Kaštany nad areálem výzkumného ústavu, vyšlapaným chodníkem za kotelnou a nad čtvrtí Malé Pole až na ulici Družstevní, ulicí Dlouhou pod výzkumným ústavem k hasičské zbrojnici, ulicí Hasičskou k radnici.

Velký slavičínský okruh – fialová barva: Parkoviště hřbitov Slavičín, k zahrádkářské kolonii po městském severním okruhu až k hokejbalovému hřišti ve čtvrti Vlára, ulicí Na Zastávce, směrem k Vlárským strojírnám do Bohuslavic, za Bohuslavicemi krátkým polním úsekem kolem řeky Vlára ke křižovatce nad Jestřabím, napojení na mezinárodní cyklotrasu č. 49 do Rokytnice, od křižovatky na Křižném (křižovatka k Šanovu) směr Hrádek, napojení na mezinárodní cyklotrasu č. 46, za železničním přejezdem nad Hrádkem odbočka na polní cestu k letišti ke čtvri Šabatec, polní a lesní cestou k silnici na Rudimov, směr Slavičín napojení na místní trasu 5054, na křižovatce směr Patrůvka s odbočkou do Nevšové, v Nevšové se napojuje na místní trasu č. 1 směr Lukšín, kolem firmy PRABOS, ulicí Krátkou k parkovišti u hřbitova

 

Cyklostezky

Státní a mezinárodní trasy

Místní spojovací trasy – oranžová barva

Trasa č. 1: Slavičín, ulicí K parku do Nevšové, horní část obce, napojení na červenou turistickou značku, směr Petrůvka, za Petrůvkou odbočení směr pramen Aloiska v Luhačovicích.

Trasa č. 2: Od radnice ve Slavičíně, ulicí K Hájenkám, lesní cestou přes Starý Háj, napojení na mezinárodní cyklotrasu č. 46 za Lipovou směr Haluzice (cca 800 m).

Trasa č. 3: Vodojem nad čtvrtí Vlára, polní cestou po hřebenu k lesíku na čtvrtí Malé Pole, vepřín v Divnich, napojení na místní cyklotrasu č. 5058.

Trasa č. 4: Hrádek ulící Ke Snožku pod viaduktem, polní cestou přes kopec, vedle televizního převaděče k horní části Rokytnice, polní cestou, zčásti panelovou, do Šanova.

Trasa č. 5: Hrádek, křižovatka na Divnice (od trasy č. 5058), přes železniční přejezd nad Hrádkem, směr Rokytnice, na kopci odbočit vlevo na polní hřebenovou cestu na Bohuslavice.

Trasa č. 6: tato trasa spojuje hřebenovou polní cestou trasu č. 4 a 5 nad Hrádkem.

 

Zimní aktivity

Běžkařské stopy

  • Běžkařské stopy – Luhačovské zálesí (web. Odkazy)
  • Běžkařské stopy – kolem Slavičína (web. Odkazy)
  • Mapa strojově upravených běžkařských stop kolem Slavičína (2013) (web. Odkazy)

Lyžařské vleky

  • Lyžařský areál Mikulčin Vrch – vzdálenost autem 22,5 km – 27 min.
  • Ski Čertov Javorníky – vzdálenost autem 43,6 km – 55 min.
  • Ski centrum Kohútka Javorníky – vzdálenost autem 49 km – 1 hod.
  • Ski areál Synot Kyčerka – vzdálenost autem 60,9 km – 1 h 15 min.

Lyžařský areál Újezd u Valašských Klobouk – vzdálenost 21,9 km – 31 min.  (pro děti)

Šanov 5,9 km (autem 9 min.)

Muzeum letecké bitvy a Památník

V muzeu jsou exponáty, které se podařilo najít v okolí obce. Jsou to různé kusy letadel, ale i dokumenty či výstroj pilotů. Sbírka je však soukromá. Majitelem nálezů je pan Michael Žitník. Velkou část sbírek našel v okolí Šanova už jeho otec. Kromě turistů z regionu jej hodně navštěvují i Američané. Například rodinní příslušníci aktérů tragické bitvy.

 

 

 

2,4 km (chůze 38 min.)

Pivovar Hrádek

Pivovar navazuje na tradici výroby piva ve Slavičíně, která zde fungovala od 15. století, avšak zanikla v předválečném období. Z historického hlediska je tedy znovuobnovení výroby piva roku 2013 ve Slavičíně navázáním na tradiční výrobu, která zde měla své místo.

 

 

 

 

6,1 km (autem 9 min.)

Hostětín

Obec Hostětín leží ve Zlínském kraji na úpatí Bílých Karpat v údolí potoka Kolelač. Žije zde přibližně 220 obyvatel. Svou proslulost obec získala díky realizaci velkého množství projektů, založených na využívání místních zdrojů a technologií šetrných k životnímu prostředí.

Naučná stezka Naokolo Hostětína
Jedná se o naučnou stezku v malebné krajině chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Tato naučná stezka je 6 km dlouhá a seznamuje návštěvníky s místními tradicemi a zajímavostmi: například kdo to byli miškáři nebo co všechno se vyrábělo z ovoce.

Vzdělávací a informační středisko Centrum Veronica působí v unikátním prostředí obce Hostětín. Obec je známá svými ekologickými projekty, které byly realizovány díky spolupráci obce s Centrem Veronica a  Občanským sdružením Tradice Bílých Karpat.

Centrum Veronica Hostětín

12,6 km (autem 14 min.)

Lázně Luhačovice

Necelých 5 kilometrů od hotelu se nachází jedny z nejkrásnějších Českých lázní – Lázně Luhačovice. Díky své nádherné kolonádě, klidné atmosféře a v neposlední řadě svým pramenům se staly Luhačovice vyhledávaným centrem odpočinku a výletů ve všech ročních obdobích. Řada kaváren a restaurací tuto klidnou atmosféru jen podtrhuje. Nachází se zde i krytý bazén. Do Luhačovic se můžete vydat jak pěšky, tak autem.

 

 

 

14,5 km (autem 10 min.)

Pozlovice – Přehrada

Přehrada se nachází na hranici CHKO Bílé Karpaty. Je vhodná pro pěší výlety, cykloturistiku, in-line bruslení, rybaření a další. S Luhačovicemi je propojena Jurkovičovou Alejí, podél níž jsou vybudována odpočívadla, sportoviště i občerstvení jako i okolo celé přehrady. Na přehradu můžete také netradičně přijet vláčkem z centra Luhačovic, což ocení hlavně děti.

13,6 km (autem 16 min.)

Městské muzeum

Valašské Klobouky

V současnosti muzeum provozuje dva objekty ve Valašských Kloboukách – Starou radnici a Červený dům, přičemž v objektu Staré radnice sídlí muzeum od roku 1962. Samotné muzeum vzniklo v roce 1933 jako výsledek iniciativy místní Musejní společnosti. Muzeum spravuje Archeologickou sbírku, která obsahuje přes 300 inventárních čísel, přičemž většina sbírky je prezentována v expozici Pravěk jižního Valašska.

www.muzeum-valasskeklobouky.cz

13,9 km (autem 16 min.)

Brumov-Bylnice

Brumov-Bylnice je město v okrese Zlín ve Zlínském kraji, v údolí říčky Brumovky v Bílých Karpatech, asi 6 km jižně od Valašských Klobouk a 30 km od Zlína. Žije zde přibližně 5 600 obyvatel.

Hrad Brumov

Zřícenina původně pozdně románského hradu zbudovaného na počátku 13. století. Nyní zřícenina s expozicemi o historii hradu a místa.

www.hradbrumov.cz 

Zimní stadion – krytý zimní stadion a krytý plavecký bazén

www.hokejbrumov.cz

19,1 km (autem 23 min.)

Rozhledna Královec

Rozhledna se nachází na vrcholu Královec nad Valašskými Klobouky. Je celoročně přístupná.

Rozhledna Královec

19,3 km (autem 27 min.)

Ploština

Památník obětem 2. sv. války, muzeum – 19. dubna 1945 byla osada vypálena německými okupanty.

O památníku – Wikipedie
Východnímorava.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20,3 km (autem 24 min.)

Betlém v Horním Lidči

Ručně vyřezávaný betlém přibližuje nejzajímavější historické momenty, zvyky a původní řemesla na česko-slovenském pomezí. Betlémská scéna je umístěna na ploše 170 m², z toho samotný betlém má plochu 50 m². V betlému najdete 230 figur včetně 75 pohyblivých a více než 100 vyřezávaných staveb.

www.betlemhornilidec.cz

20,4 km (autem 25 min.)

Rozhledna Doubrava

Padesát pět metrů vysoký stožár mobilního operátora s rozhlednou, byl slavnostně otevřen 17. července 2004 na vrcholu Doubravy u Vizovic (672 m.n.m). V první polovině minulého století zde již jedna rozhledna stávala – byla dřevěná, časem zchátrala, a v padesátých letech musela být stržena. Výstavba nové ocelové věže, trvala přibližně dva roky a investovala ji společnost T-mobile. Na vyhlídkovou plošinu, která je umístěna ve 33 metrech nad okolním terénem, vede celkem 174 schodů, a je odtud pěkný výhled na část Vizovických a Hostýnských vrchů či Luhačovickou vrchovinu. Velmi dobře jsou vidět Vizovice a Zlín, nebo Velká Javořina, Svatý Hostýn, Radhošť.

Rozhledna Doubrava

21 km (autem 29 min.)

Žítková

Obec v kopcích Bílých Karpat, kde v minulosti žily ženy obdařené výjimečnými schopnostmi, říkalo se jim Žítkovské bohyně. Můžete navštívit ovčí farmu U kapličky, kde se vyrábí lahodné sýry z vlastní produkce.

www.zitkova.cz

 

 

23,3 km (autem 24 min.)

Vizovice – Likérka Rudolf Jelínek

Vyhledávaným cílem, hlavně starších výletníků, je likérka Rudolf Jelínek ve Vizovicích. Exkurze, kterou je potřeba předem objednat Vás zavede do tajů přípravy těch nejoblíbenějších lihovin a destilátů. Nejen, že se podíváte přímo na výrobu, ale také Vás čeká ochutnávka těch nejlepších alkoholických nápojů, které můžete na Moravě najít.

 

 

 

23,3 km (autem 28 min.)

Mikulčin Vrch

Hora (799 m n.m.) a známé letní i zimní rekreační středisko na hřbetu Bílých Karpat. Jsou zde dobré lyžařské terény a několik lyžařských vleků. Jedná se o křižovatku turistických tras. Od horské chaty na jižním svahu hory je krásný výhled na slovenské hory a údolí, zvláště do Bošácké doliny.

www.mikulcin-vrch.ceskehory.cz

 

23,5 km (autem 30 min.)

Rozhledna na Velkém Lopeníku

Rozhledna Velký Lopeník stojí na stejnojmenném vrchu – druhé nejvyšší hoře CHKO Bílé Karpaty. Stavba na česko-slovenské hranici má být symbolem přátelství Čechů a Slováků. Z vyhlídkové plošiny se odkrývá fascinující kruhový výhled.

Rozhledna na Velkém Lopeníku

24,5 km (autem 30 min.)

Čertovy skály

Nejznámější skalní útvar na Hornolidečsku. Tvoří je 150 m dlouhá pískovcovo-slepencová lavice s údolními stěnami vysokými až 25 metrů.

Čertovy skály

27,4 km (autem 37 min.)

Rozhledna Čubův kopec u Francovy Lhoty

Originální dřevěnou rozhlednu naleznete při toulkách česko-slovenským pohraničím na Čubově kopci (720 m.n.m.) v Javornících, asi 2 km východně od obce Francova Lhota. Rozhledna má svým tvarem připomínat valašský klobouk.

www.na-rozhledny.cz/cubuv-kopec

 

29,5 km (autem 36 min.)

Pulčínské skály

Na Valašsku jižně od Vsetína se nedaleko obce Pulčín nachází nádherný malý pískovcový labyrint Pulčínské skály, lidově zvaný Pulčiny. Pulčínské skály jsou největším moravským skalním labyrintem, který se nachází v nadmořské výšce 600 až 750 m n.m.

Pulčínské skály

29,8 km (autem 35 min.)

Vařákovy paseky

Památník vypálení osady Vařákovy paseky. Naučná stezka Vařákovy paseky začíná u vlakového nádraží v Horní Lidči. Vede kolem Lačnovských rybníků, do vsi Lačnov, odtud kolem lačnovských skal až na hřeben Vizovických vrchů. Pak pokračuje na Vařákovy paseky a dále k Čertovým skalám a do Lidečka. Měří 16 km a najdete na ní 15 zastavení.

Vařákovy paseky

35 km (autem 35 min.)

Město Zlín

Pro prohlídku Zlína máte hned několik možností. Můžete se projít po jednotlivých památkách a zajímavých místech – budova radnice, vila Tomáš Bati, Baťův institut, Zlínský mrakodrap „21“ a další. Mezi zajímavé atrakce patří obuvnické muzeum

www.muzeum-zlin.cz

 

35,8 km (autem 40 min.)

ZOO Lešná a Zámek

Zoologická zahrada Zlín, Zvaná také jako ZOO Lešná, je zoologická zahrada vzdálená asi 25 kilometrů od Hotelu Vega. Zoo chová přes 200 druhů zvířat, z nichž mezi atraktivní patří například: sloni, nosorožci nebo rejnoci. Zvláštností Zoo je také přímý vstup do expozice pštrosů, Emu a klokanů. Součástí areálu je také zámek a botanická zahrada.

 

 

37 km (autem 41 min.)

Hrad Lukov

Hrad Lukov je zasazen do malebné přírody Hostýnských hor. V současné době se o provoz a postupnou památkovou rekonstrukci hradu stará Spolek hradu Lukova. Více o hradu a jeho historii se dozvíte po kliknutí na tento odkaz.

www.hradlukov.cz

 

42,2 km (autem 44 min.)

Trenčín, Trenčanský hrad

je krajské a okresní město na západě Slovenska na řece Váh, 110 km severovýchodně od Bratislavy, 12 km od hranic s Českem.

Trenčínský hrad je hrad nad slovenským městem Trenčín. Je charakteristickou dominantou nejen samotného města, ale také středního Pováží. Je chráněn národní kulturní památkou Slovenska.

www.muzeumtn.sk

43,9 km (autem 46 min.)

Letecké muzeum Kunovice

Stálá výstava dopravních, sportovních a vojenských letadel.

www.museum-kunovice.cz

47,1 km (autem 49 min.)

Vršatec (Slovensko)

Skály a hradní zřícenina na vápencových útesech (897 m) Vršatských bradel.

Vršatec

47,6 km (autem 47 min.)

KOVOZOO Staré Město

KOVOZOO Staré Město je jedinečná kovová zoo, která vznikla 21. 4. 2012 a nachází se v zajímavém a netradičním prostředí zrekonstruovaného areálu bývalého cukrovaru ve Starém Městě u Uherského Hradiště. Cílem KOVOZOO je ukázat malým i velkým návštěvníkům, že i ze zdánlivě nepotřebného odpadu mohou vznikat věci, které jsou nejen krásné a zajímavé, ale i nadále užitečné.

www.kovozoo.cz

49 km (autem 1 hod.)

Rozhledna Ztracenec (Stracenec)

Velké Javorníky

Dřevěná rozhledna byla vystavěná roku 2008 na vrcholu Stratenec (Ztracenec) ležícím na česko-slovenské hranici na hřebeni Javorníků.
Stracenec (Ztracenec) je plochý vrch v odlesněné části hlavního hřebene Javorníků, nachází se stejně jako hlavní vrchol Veĺký Javorník již na území Slovenska.
Pod vrcholem, u rozcestníku Stratenec, je památník na osvobozenecké boje Velkých Karlovic, na desce je vytesáno „Dne 3. května 1945 při osvobozování Velkých Karlovic zde na Ztracenci padli dva neznámí příslušníci 1. Čs. armádního sboru a Andrej Rabčan, narozen 9.11.1922 v Drabsku.“ Památník má tvar 3 křížů a byl postaven v roce 1969.
Také tento vrchol je na trase Naučné stezky Javorníky – západ. U památníku je velká popisná mapa.
V roce 2008 zde byla postavena malá dřevěná rozhledna, která umožňuje pohled i na jih, na Slovensko.

www.kudyznudy.cz
www.valachy.cz

51,9 km (autem 53 min.)

Archeoskanzen Modrá

Velkomoravské sídliště Středního Pomoraví se nachází nedaleko Uherského Hradiště. Skanzen žije každodenním životem, naučnými představeními, programy, pokusnými tavbami kovů, výrobou keramiky i neustále probíhajícím archeologickým průzkumem.

www.archeoskanzen.cz

52,9 km (autem 54 min.)

Poutní místo Velehrad

Velehrad je jedno z nejznámějších poutních míst na Moravě i v Čechách. Chloubou farnosti je nádherná barokní bazilika s přilehlými budovami Cisterciáckého kláštera. V podzemí baziliky je přístupné lapidárium. V roce 2008 byla bazilika s přilehlými stavbami prohlášena za Národní kulturní památku.

www.velehrad.cz/pamatky-ve-velehrade

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

55,7 km (autem 59 min.)

Baťův kanál

Na trase byla řada unikátních zařízení. U každé plavební komory byl postaven typický Baťovský domek pro obsluhu. Pozůstatky těchto památek, z nichž část je nyní rekonstruována, umožňují poznat technický um našich předků.

64,7 km (autem 1 hod. 8 min.)

Skanzen Strážnice

Představení lidové architektury významných mikroregionů Slovácka ze 17. století

www.skanzenstraznice.cz

65,6 km (autem 1 hod.)

Kroměříž

Když po rovinaté Hané poprvé zavítáte do Kroměříže, očekáváte zážitky spojené s Arcibiskupským zámkem a historickými zahradami. Jakmile ale stanete v centru tohoto historického města, obklopí Vás jedinečná atmosféra, kterou v jiném městě nenajdete.

 

 

 

 

87,8 km (autem 1 hod. 6 min.)

25,6 km (autem 30 min.)

Aquapark Delfín

Uherský Brod

www.delfinub.cz

 

 

 

 

44,6 km (autem 46 min.)

Aquapark Uherské Hradiště

Uherské Hradiště

www.aquaprk-uh.cz

 

 

 

 

Půjčovna kol